Pensylvánie (stát USA)

Pensylvánie - informace o státu

Země Pensylvánie
Přezdívka státu Keystone State
Hlavní město Harrisburg
Největší město Filadelfie
Rozloha 119 279 km2
Počet obyvatel 12 773 801
Připojen k Unii 12. 12. 1787
Největší města Harrisburg
Přírodní zajímavosti Mount Davis (Allegheny Mountains), řeka Susquehanna
Hlavní odvětví výroba oceli a hliníku, energetické strojírenství, chemický průmysl

Referát

Pensylvánie je jedním z nejstarších a nejvíce zalidněných států. Obdélník Pensylvánie sahá od řeky Delaware na východě ke břehům jezera Erie. Její oficiální jméno, Commonwealth of Pennsylvania, odráží idealismus zakladatele státu Williama Penna (1644–1718).

V roce 1681 získal Penn velkou plochu země jako úhradu dluhu britského krále. Následující rok založil na místě nynější Philadelphie u řeky Delaware kvakerskou kolonii. Penn dobře vycházel s Indiány a kvakerská tolerance přilákala do země mnoho náboženských emigrantů. Značnou část obyvatel tvořili Němci, dnes známí jako pensylvánští Holanďané a Švédové. Pensylvánie hrála klíčovou roli v boji za nezávislost. Deklarace nezávislosti byla podepsána ve Philadelphii a ta se také stala prvním hlavním městem a sídlem vlády. Za občanské války došlo na území Pensylvánie k důležitému vítězství Unie u Gettysburgu v r. 1863.

Ekonomický rozvoj Pensylvánie zajistilo využití bohatých zdrojů kvalitního černého uhlí včetně antracitu, ale i ropy a zemního plynu. Oblast Pittsburghu se stala největší hutnickou základnou USA, kde obrovské ocelárny zakládal také Andrew Carnegie (1835–1919). Město a region již prodělaly útlum výroby oceli a částečnou konverzi svého průmyslu ve prospěch chemie a vyspělejších oborů. Většina území je zemědělsky využívána (kukuřice, tabák, ovoce a zelenina), ale krajina s roztroušenými lesy neztratila jistý půvab. Philadelphia je se svými velkými sbírkami umění, orchestry a muzei světoznámým kulturním centrem.