Louisiana (stát USA)

Louisiana - informace o státu

Země Louisiana
Přezdívka státu Pelican State
Hlavní město Baton Rouge
Největší město New Orleans
Rozloha 135 658 km2
Počet obyvatel 4 625 470
Připojen k Unii 30. 4. 1812
Největší města Baton Rouge
Přírodní zajímavosti delta řeky Mississippi
Hlavní odvětví těžba ropy a zemního plynu, potravinářský a chemický průmysl

Referát

První osídlení oblasti Louisiana se datuje do období před 16 000 lety.

Když roku 1682 René-Robert Cavelier, sieur de La Salle (1643–1687) připlul po řece Mississippi až k jejímu ústí, prohlásil téměř celé povodí jedné z největších řek světa územím pod svrchovaností francouzského krále Ludvíka XIV.

V roce 1718 Jean-Baptiste Le Moyne, sieur de Bienville (1680–1768) založil v deltě Mississippi město Nový Orleans a r. 1731 se zrodila královská kolonie Louisiana. Začal příliv přistěhovalců, v jejichž rámci vytvořili svéráznou komunitu tzv. Cajunové, francouzsky hovořící osadníci vyhnaní Brity z Nového Skotska. V roce 1762 Louisiana padla do španělských rukou a zůstala španělská až do r. 1800, kdy ji Napoleon Bonaparte (1769–1821) vykoupil. Francouzská a španělská nadvláda poznamenaly jedinečný právní řád Louisiany a jejich vliv je patrný v architektuře a kultuře New Orleansu dodnes.

Již v r. 1803 Louisianu koupily Spojené státy v rámci tzv. Louisiana Purchase. Touto pozoruhodnou obchodní smlouvou získaly USA více než 2 miliony km2 země za cenu nižší než 3 centy za jeden akr.

V Louisianě, stejně jako v dalších jižních státech, byli pěstitelé bavlny a cukrové třtiny závislí na práci velkého množství černých otroků. Odpor Louisiany vůči vměšování Severu a zrušení otroctví byl velký, a proto také patřila v r. 1861 k zakládajícím státům Konfederace. Neuplynul ani rok a jednotky Unie obsadily New Orleans. Roku 1868 byla Louisiana do Unie opět přijata, ale linii příliš nezměnila. Ústava z r. 1898 odepřela většině černochů volební právo a tato situace přetrvala až do kampaní za občanská práva v 60. letech 20. století.

Dnešní Louisiana již dlouho není zemědělským státem. Bavlna částečně ustoupila sójovým bobům, rýži a subtropickému ovoci. Nejdůležitější je těžba ropy a zemního plynu, která z Louisiany dělá pátého největšího vývozce mezi všemi státy Unie. Významná je i produkce soli a hliníku. New Orleans a Baton Rouge patří mezi největší americké přístavy. Do francouzských čtvrtí New Orleansu míří mnoho turistů, kteří jsou přitahováni nádhernou koloniální architekturou, kulturními tradicemi a nevázaným nočním životem. New Orleans proslul jako rodiště jazzu, známý je také jeho tradiční karnevalový průvod v rámci festivalu Mardi Gras (úterý před Popeleční středou).