Havajské ostrovy (USA) - informace o státě

Havaj - Vlajka

Země: Havajské ostrovy (USA)
Přezdívka státu: Aloha State
Kontinent: Amerika - stát USA
Připojen k Unii: 1959, 2 poslanci v Kongresu
Rozloha: 16 760 km2
Počet obyvatel: (1994) 1 185 000
Největší města: Honolulu
Přírodní zajímavosti: sopky Manua Kea a Manua Loa, národní parky Havajské vulkány (Hawaii) a Haleakala na ostrově Maui
Hlavní odvětví: cestovní ruch, potravinářský průmysl, vojenský průmysl, finanční služby

Havajské ostrovy jsou nejvzdálenějším státem od hlavního města USA a také státem nejneobvyklejším. Havajské ostrovy tvoří řetěz hornatých ostrovů vulkanického původu v centrálním Pacifiku asi 3800 km na jihozápad od pobřeží Kalifornie. Stát je pojmenován podle největšího z ostrovů.

Havajské ostrovy byly nejprve osídleny před 1500 lety Polynésany. Prvním evropským návštěvníkem Havajských ostrovů byl v r. 1778 britský mořeplavec James Cook, který je nazval Sandwichovy ostrovy. Okolo roku 1795 byly Havajské ostrovy poprvé sjednoceny pod vládou panovníka Kamehamehy I. (1758-1819). Přesto evropské osídlování pokračovalo a v r. 1851 Kamehameha III. (1814-1854) svěřil Havajské ostrovy pod ochranu Spojených států. Počet původních obyvatel značně poklesl, mimo jiné kvůli zavlečeným chorobám, ale brzy Havajské ostrovy zasáhla vlna přistěhovalectví z Asie. Dnes je více Havajců původu japonského než polynéského. Dohromady Asiaté a Polynésané tvoří téměř 65% populace Havajských ostrovů.

Americký vliv stále rostl, až se r. 1900 ostrovy staly americkým teritoriem. V Pearl Harboru byla vybudována velká námořní základna, která se v r. 1941 stala cílem japonského leteckého útoku. Havajské ostrovy byly natolik amerikanizovány, že jejich připojení k USA jako 50. stát Unie bylo nevyhnutelné.

Havajské ostrovy jsou tradičně známým producentem třtinového cukru a ananasů, ale jejich největším bohatstvím je nádherná příroda. Podnebí je velmi příjemné s dlouhým slunečním svitem a větry, které snižují tropické teploty. Návětrné svahy hor dostávají enormní množství srážek a jsou porostlé hustými pralesy s četnými vydatnými vodopády. Havajské ostrovy mají řadu činných sopek a projevů vulkanické činnosti. Čistý vzduch a bezoblačná obloha činí z horských vrcholů ideální místa pro astronomické observatoře. Havajské ostrovy jsou velkou turistickou atrakcí (ročně je navštíví kolem 7 milionů turistů), ale stávají se také důležitým finančním centrem.


Amerika - stát USA, další státy

Alabama (USA), Aljaška (USA), Arizona (USA), Arkansas (USA), Colorado (USA), Connecticut (USA), Delaware (USA), District of Columbia (USA), Florida (USA), Georgia (USA), Havajské ostrovy (USA), Idaho (USA), Illinois (USA), Indiana (USA), Iowa (USA), Jižní Dakota (USA), Jižní Karolína (USA), Kalifornie (USA), Kansas (USA), Kentucky (USA), Louisiana (USA), Maine (USA), Maryland (USA), Massachusetts (USA), Michigan (USA), Minnesota (USA), Mississippi (USA), Missouri (USA), Montana (USA), Nebraska (USA), Nevada (USA), New Hampshire (USA), New Jersey (USA), New York (USA), Nové Mexiko (USA), Ohio (USA), Oklahoma (USA), Oregon (USA), Pensylvánie (USA), Rhode Island (USA), Severní Dakota (USA), Severní Karolína (USA), Tennessee (USA), Texas (USA), Utah (USA), Vermont (USA), Virgínie (USA), Washington (USA), Wisconsin (USA), Wyoming (USA), Západní Virgínie (USA)